Vesti

U želji da poslodavcima ukažemo da prilagođavanje radnog mesta nije uvek skupo ni nemoguće pripremili smo Vodič za razumno prilagođavanje radnog mesta, koji je zasnovan kako na iskustvima rada preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, tako i na svaremenim dostignućima teorije i prakse.

Pored konkretnih primera prilagođavanja radnog mesta i uslova rada naš Vodič sadrži i primere asistivne tehnologije koja može znatno da doprinese ostvarivanju punog potencijala osoba sa invaliditetom na radnom mestu.

Vodič je dostupan na https://www.uips.rs/publikacije/574-vodic-za-razumno-prilagodjavanje-radnog-mesta 

 

 

 

 

 

U organizaciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti 3. decembra 2024. godine održan je edukativni skup za poslodavce "Kako do ravnopravnosti na radnom mestu", kao deo ciklusa obuka koje Poverenik organizuje u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom GIZ.

Učesnici radionice, predstavnici 25 kompanija, Privredne komore Srbije, Nemačko-srpske privredne komore i UIPS-a, imali su priliku da se upoznaju sa novim izdanjem Kodeksa ravnopravnosti, kao i Uputstvom za razumno prilagođavanje radnih mesta i poslova za osobe sa invaliditetom, kako bi poslodavci bolje razumeli svoje zakonske obaveze, ali i društvenu odgovornost. 

Potpisivanjem Partnerstva za ravnopravnost UIPS se obavezao da kroz razmenu dobre prakse sa drugim članovima mreže doprinosi izgradnji inkluzivnijeg društva.

U Palati Srbija 26. novembra 2024. godine održana je redovna sednica Saveta za osobe sa invaliditetom na kojoj je razmatrano više tačaka dnevnog reda. 

Za preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom posebno je bilo važno izlaganje Biljane Todorović iz Nacionalne službe za zapošljavanje koja je govorila o unapređenju postupka procene radne sposobnosti osoba sa invaliditetom i mogućnosti njihovog zaposlenja, odnosno održanja zaposlenja.

Na sednici je razmatran i usvojen Predlog godišnjeg programa rada Saveta za narednu godinu, predstavljene su realizovane aktivnosti, javni pozivi i kampanje Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i drugih ministarstava koje su bile usmerene na unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u 2024. godini i pružena je informacija o postupku pripreme Predloga strategije osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji za period 2025. do 2030. godine i predlog Akcionog plana za njeno sprovođenje u periodu od 2025. do 2027. godine.

Na redovnoj 63. sednici Upravnog odbora UIPS-a rasprava je bila usmerena na teškoće sa kojima se u svom radu suočavaju preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

Ocenjeno je da obaveze nisu srazmerne podršci, te da je održanje zaposlenja teško izvodljivo u uslovima kada je smanjen obim poslovanja i kada je u narednoj godini predviđen isti iznos budžetskih sredstava, što stvara bojazan da neće biti već do sada značajnog iznosa novca koji se usmerava na unapređenje rada naših preduzeća.

Zaključeno je da se o nezadovoljstvu članova planiranim iznosom sredstava u budžetu za 2025. godinu, o teškoćama sa kojima se u svom radu suočavaju preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija, kao i o nemogućnosti održanja zaposlenja osoba sa invaliditetom u takvim uslovima izvesti Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, sa predlogom mera za prevazilaženje navedenih problema.

Tokom dva dana na radionici  "Upravljanje javnim finansijama i planiranje budžeta na centralnom i lokalnom nivou" koju je organizovala Transparentnost Srbija, predstavnici oraganizacija civilnog društva imali su izuzetnu priliku da nauče više o sistemu javnih finansija, planiranju budžeta i mogućnostima zainteresovanih da se uključe u proces javne rasprave o nacrtima odluka o budžetu u lokalnim samoupravama. 

Kako je javna rasprava jedini način na koji javnost može steći neposredan uvid u budžet i njegove projekcije, kao i za druga pitanja koja utiču na sadržaj i kvalitet usvojenog budžeta, bilo je inspirativno i podsticajno slušati odlične predavače i usvajati nova saznanja.

U prostorijama UIPS-a 4. novembra 2024. godine održan je sastanak direktora i stručnih radnika preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom na kome su predložene mere i aktivnosti ka unapređenju procesa procene radne sposobnosti.

Procena radne sposobnosti obuhvata medicinske, socijalne i druge kriterijume kojima se utvrđuju mogućnosti i sposobnosti osobe sa invaliditetom neophodne za uključivanje na tržište rada i obavljanje konkretnih poslova, samostalno ili uz podršku. 

Objedinjeni predlozi koji su usvojeni na sastanku, zajedno sa onima koji su UIPS-u upućeni putem elektronske pošte biće upućeni na razmatranje Radnoj grupi Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja koja radi na poboljšanju navedenog procesa.

U Privrednoj komori Beograd 21. oktobra 2024. godine održana je Panel diskusija „Socijalna ekonomija – mogućnosti i perspektive“ koju je otvorio mr Željko Stevanović, koordinator PKS PK Beograd, Sektor usluga, upoznajući učesnike o aktivnostima koje je ova komora realizovala u prethodnom periodu sa ciljem povezivanja poslodavaca i njihovog upoznavanja sa mogućnostima i potrebi zapošljavanja lica iz osetljivih društvenih kategorija.

O socijalnim standardima i osnovnim zahtevima SEDEX SMETA, AMFORI BCSI,  RSCI i SA8000 govorila je Jelena Vidaković, vodeći predavač za CSR i ISO standarde, dok je socijalna preduzeća i njihov pozitivan uticaj na razvoj društva predstavila Milica Pavić, viši savetnik u Centru za programe podrške privredi, mikro i malim i srednjim privrednim društvima Privredne komore Srbije.

Preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom kao resurs podrške u društvenoj zajednici prezentovala je Mirjana Pantelić, direktorka UIPS-a, Skrivene potencijale uštede u poslovanju iz saradnje sa preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom precizno je razmotrila Marija Ignjatović, direktorka preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom „Novitas Consult“ doo Šabac, dok je o konkretnim iskustvima iz saradnje sa preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kao primerima dobre prakse, prisutnima približila Dragana Krasavčević, menadžerka nabavke u preduzeću Qvattro Company doo Beograd.

Predstavljene teme bile su inspirativne i za učesnice i učesnike koji su aktivno učestvovovali u diskusiji. 

Više na: https://beograd.pks.rs/vesti/odrzana-panel-diskusija-socijalna-ekonomija-mogucnosti-i-perspektive-10639 

U organizaciji preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom DES doo Subotica, u okviru Festivala mentalnog zdravlja i u prostorijma Inspira Hub, održana je 17. oktobra 2024. godine panel diskusija na temu "Stvaramo li društvo jednakih mogućnosti za sve u obrazovanju i radu", koja je otvorila značajan broj pitanja iz oblasti unapređenja položaja osoba sa invaliditetom, usklađenosti obrazovnog sistema, prilagođavanja radnog mesta, održanja zaposlenja, kao i usklađivanja sistema obrazovanja i potreba privrede.

Na poziv voditeljice panela Tihane Mlađenović, kao panelistkinje učestvovale su Valentina Zomborac, sekretar MOGNS i sudski tumač za znakovni jezik, Snežana Maravić, predsednica Društva defektologa Vojvodine, Dragana Marić, HR Professional, Flender d.o.o. Subotica i Mirjana Pantelić direktorka UIPS-a i  iznele svoja iskustva, zapažanja, izazove i predloge za prevazilaženje nekih od ključnih problema sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju u oblasti obrazovanja, očuvanja svojih radnih sposobnosti, zapošljavanja i održanja zaposlenja kako na otvorenom tržištu rada, tako i u preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

Sadržaju i kvalitetu diskusije aktivno su doprineli i učesnici svojim iskustvima, predstavljenim postignućima i razmišljanjima.

RPK Kikinda organizovala je 16. oktobra 2024. godine u svojim prostorijama i na inicijativu UIPS-a, radionicu "Zapošljavanje osoba sa invaliditetom" na kojoj su predstavnice velikih kompanija Severnobanatskog okruga, preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Lira" doo Kikinda, Nacionalne službe za zapošljavanja Filijale Kikiknda i UIPS-a razmenile iskustva u primeni Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom nakon 15 godina od njegovog donošenja.

Mirjana Pantelić, direktorka UIPS-a, je govorila o važnosti uključivanja osoba sa invaliditetom u svet rada, kako na otvorenom tržištu, tako i u preduzećima koja pružaju uslove za njihovo radno osposobljavanje, zapošljavanje i održanje zaposlenja, kao i standardima koje ovi specifični privredni subjekti moraju zadovoljiti kako bi dobili i zadržali dozvolu za rad, zbog čega ima je neophodna podrška šire društvene zajednice kako bi se mogla kontinuirano razvijati i dugoročno obavljati svoju delatnost.

Marija Ignjatović, direktorka preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Novitas Consult" doo Šabac je iznela svoja isksutva u procesu registracije preduzeća i posebno zainteresovala učesnice na skriivene potencijale i prednosti koje poslodavcima pruža saradnja sa ovim tipom preduzeca. 

Podsticajna i topla atmosfera, učesnice pune razumevanja i entuzijazma, gostoljubivi domacini i dobra volja da se razvija međusobna saradnja bili su odličan ambijent da se predstavi rad preduzeca za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, njihova tradicija i gde se ona nalaze danas kao jedan od nosilaca mera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom, uz prezentaciju Kataloga delatnosti članova UIPS-a.

https://kikinda.pks.rs/vesti/radionica-u-kikindi-zaposljavanje-osoba-sa-invaliditetom-10614

https://gradski.online/u-kikindskoj-rpk-radionica-o-zaposljavanju-osoba-sa-invaliditetom/

Od danas je na našem sajtu dostupan Katalog delatnosti preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, osnivača i članova UIPS-a, koji vas informiše o proizvodima i uslugama koje nude, ali i motivima koji ih pokreću, usmeravaju i vode u stvaranju uslova za punu integraciju osoba sa invaliditetom, uz održiv rast na tržištu.

Katalog je dostupan na: www.uips.rs/images/docs/UIPS_Katalog_2024.pdf 

Kako bismo olakšali svakodnevni život Jelene Adamović, studentkinje četvrte godine Fakulteta Tehničkih nauka u Novom Sadu, koja se suočava sa izazovima koje donosi cerebralna paraliza, na poziv Fondacije Balans (www.balancegroup/balans-fondacija) UIPS, IPA Metaloplastika, Stil, Siloin, Yumco Prizosi, Socijalna sinergija, Novitas Consult, Inval Stat, Verica Voštinić, Marija Ignjatović, Dragica Božinović i Mirjana Pantelić su se uključili u obezbeđivanje sredstava kojima će se omogućiti isplata stipendije u iznosu od 120.000 dinara, u mesečnim iznosima od 12.000 dinara.

Jelena Adamović je prva dobitnica stipendije Fondacije Balans, čiji su trud, potencijal i postignuće prepoznati na konkursu za dodelu studentskih stipendija za akademsku 2024/2025 godinu. Konkurs je bio otvoren za studentkinje i studente sa invaliditetom sa teritorija opština Bogatić i Šabac. 

Jelena je rođena 2002. godine u Šapcu i odrastala je u selu Dobrić. Šabačku gimnaziju je završila sa Vukovom diplomom, a na fakultetu se ističe sa prosekom 9,38 i učešćem na brojnim takimičenjima i projektima. Tokom svog školovanja imala je i ima podršku svoje porodice, a posebno majke koja boravi sa njom u Novom Sadu kako bi joj pružila potrebnu pomoć i podršku.

Želeći Jeleni da svojim radom i upornošću nastavi da ostvaruje uspehe u svom profesionalnom i ličnom životu, istovremeno se nadamo da će njen primer pokrenuti druge osobe sa invaliditetom ka obrazovanju, usavršavanju i stvaralaštvu. 

 

© 2011 UIPS :: Powered by IT Service